Zapomenutý valtický kostel - říjen/2012
Každý, kdo zná alespoň částečně město Valtice, ví, že se zde nacházejí dva krásné barokní kostely – Nanebevzetí Panny Marie a kostel sv. Augustina (konventní kostel). Málo lidí už ale ví, a to i z řad valtických občanů, že ve městě byl ještě jeden kostel. Ten byl zasvěcený sv. Archandělovi Michaelovi a stával v místech dnešní Františkánské zahrady.
Kostel sv. Archanděla Michaela je neoddělitelně spojen s historií františkánského kláštera a se samotným rodem Liechtensteinů. Budova františkánského kláštera stávala v místech bývalého minoritského kláštera u tzv. Vídeňské („hořejší“) brány. Budova konventu měla tvar neúplného obdélníku, kdežto kostel si, podle rytiny z roku 1740, zachoval vzhled tehdejších františkánských kostelů. Šlo o jednolodní půdorys s vnější opěrnou částí a typickým dlouhým presbyteriem. (S velkou pravděpodobností byla zachována raně gotická dispozice). Věž byla pouze jedna, v blízkosti vchodu do kostela.
Do kostela se chodilo tzv. „Svatými schody“, tj. ulička vedoucí z dnešní ulice Kopečné podél domu čp. 50. Němečtí občané ji nazývali „HeiligeStiegen“. Z uličky je dnes zachována dolní část, v blízkosti domu čp. 49 na ulici Kopečné.1
Jak se můžeme dočíst v knize Valtice (1970), cituji: „Kostel měl pět oltářů. Hlavní oltář měl titul Michaela archanděla, jemuž byl tento kostel dedikován. Na evangelní straně zdobily kostel oltáře Panny Marie, Antonína Paduánského, na epištolní straně sv. Františka a sv. Kříže. 14. července 1714 byl ozdoben oltář sv. Kříže ostatky sv. Justa,2 jenž byl také prohlášen za ochránce města. V roce 1734 byl kostel nadto doplněn sochami Judy Tadeáše a Jana Nepomuckého.3“Roku 1734 byl kostel vyzdoben i mistrovskými obrazy zejména italských malířů. Motivy obrazů představovaly: Boj Archanděla Michaela s luciferem, Klečící Antonín Paduánský před Jezulátkem, Klečící Dominicus před zdí, Zázraky sv. Františka, Kristus na kříži, Ecce homo (podle biblického podání Pilátův výrok o zmučení Krista), zobrazení Ježíše Krista s trnovou korunou, Mater Doloresa, Anděl strážný.
Tento článek nemá za úkol popsat celou historii františkánského kláštera ve Valticích. Přesto by bylo nemožné napsat jen rok, kdy byl kostel zbořen a neuvést příčiny. Původně byl u Vídeňské brány založen klášter minoritů (1286). Za husitských válek, kterým se nevyhnuly ani Valtice, byl konvent v roce 1426 silně poškozen. Jeho obnova proběhla v roce 1487, nikoli však minority ale františkány. Roku 1529 se Morava stala místem vpádu tureckých vojsk a klášter byl opět silně poškozen (roku 1541 dokonce opuštěn).4 Zásluhou knížete Jana Adama Ondřeje, který vládl v letech 1682 – 1712, byl klášter nejen opraven, ale i značně rozšířen. Byla postavena nová klášterní budova, která je zachována dodnes, tzv. Stará ředitelna. Přestože celý konvent přečkal patent Josefa II.,5 ubývalo nadále řádových mnichů a nebyla žádná naděje na získání nových členů.
„30. září 1804 kněží a bratři po více jak 112ti-leté činnosti ve Valticích klášter navždy opustili. Klíče od brány kláštera převzal od pátera ISIDORA úředník krajského úřadu Mathias Mann a klíče od kostela valtický farář Schmötzer.
Na základě rozhodnutí krajského hejtmana Czecha v Korneuburgu byl klášter vydražen za 15 000 guldenů. Dražba se uskutečnila 9. července 1807 za účasti knížete zastoupeným inspektorem Františkem Haurem, dále pak Josef LIPP a Jakob Heinz z Vídně a občan z Valtic Michal Zichka. Ještě před dražbou byly ostatky sv. Justa slavnostním procesím přeneseny do farního kostela a obrazy přiděleny okolním farnostem, kromě obrazu sv. Františka, který si ponechal kníže pro svoji galerii výměnou za jiný obraz. Tímto aktem byl osud františkánského kláštera ve Valticích definitivně uzavřen.“6
Roku 1872, byla v budovách bývalého kláštera umístěna rolnická škola, která zde existuje dodnes jako Střední vinařská škola Valtice.
Daniel Lyčka
1Vilém Bouchner – překlad z německých písemností
2Věnoval je papež z Callixinské hrobky v Římě. Občané města připisovali záchranu před morem, který běsnil v okolních obcích právě sv. Justovi. Proto byl sv. Justus prohlášen za ochránce města.
3Kniha Valtice (1970) – Osudy města Valtic v období pozdního feudalismu (1648 – 1848), s. 92.
4Důvodem bylo umístění budovy konventu mimo městské opevnění.
5Zrušení velké části klášterů, nezabývající se např. špitální činností.
6Františkánský klášter a jeho osudy – Dipl. Ing. Vilém Komoň